1

مقدمه

شیرینی مینیاتوری یکی از انواع شیرینی‌های سنتی ایرانی است که به دلیل زیبایی و اندازه کوچک آن مناسب مجالس رسمی و همچنین ضیافت های عصرانه است. مواد اصلی آن را آرد، شکر، روغن و شربت قوام آمده تشکیل می‌دهد. برای آشنایی کامل با مواد اولیه، مراحل و طرز تهیه شیرینی مینیاتوری، این مطلب را با دقت مطالعه و در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مراحل اصلی

مرحله اول: تهیه و آماده سازی مواد اولیه

در ابتدا مواد اولیه را به صورت زیر تهیه و آماده نمایید:

 • نشاسته ذرت: 50 گرم
 • آرد سفید: 100 گرم
 • آرد برنج: 50 گرم
 • پودر نارگیل: 100 گرم
 • پودر شکر: ۱2۰ گرم
 • کره: ۱2۰ گرم
 • وانیل: یک هشتم قاشق چایخوری
 • هل کوبیده نرم: یک چهارم قاشق چایخوری
 • اسانس نارگیل: چند قطره


!
هل در دو نوع سفیدو سبز در بازار موجود می باشد و طبق بررسی دانوما بهتر است در شیرینی پزی از نوع سبز آن استفاده شود. هل سبز را با پوست و دانه، چندبار آسیابکنید و یکی دو بار از الک ریز رد کنید. سپس در ظرف در بسته نگهداری کنید.


!
وانیل مصرفی در دستورات شیرینی سنتی از نوع وانیل خالص است. در صورت مصرف وانیل شکری، مقدار وانیل می بایست دو برابر شود. مصرف بیش از اندازه وانیل باعث تلخ شدن و همچنین تغییر رنگ شیرینی می شود.


!
آرد برنج از آسیاب کردن برنج به دست می آید. برای تهیه آرد برنج در منزل، از برنج معمولی که زیاد سفت نباشد استفاده نمایید. برنج را سه بار بشوئید و 1 تا 2 روز در آب سرد خیس کنید و در این مدت چندبار آب آن را عوض کنید. سپس برنج را در صافی بریزید تا آب آن گرفته شود و بعد برنج مرطوب را آسیاب نمایید تا کاملا پودر شود. بعد آن را پهن کرده تا نیمه خشک شود. سپس آن را الک کنید و مجددا آرد برنج الک شده را پهن کرده تا کاملا خشک شود و دوباره از الک ریزتر رد کنید و استفاده نمایید.

مواد اولیه نظیر شیر، تخم مرغ، ماست و کره که در یخچال نگهداری می شود، بهتر است نیم ساعت قبل از شروع کار در دمای محیط قرار بگیرند.

مرحله دوم: آماده سازی و استراحت دادن خمیر

پودر نارگیل، 50 گرم از آرد سفید و 50 گرم از آرد برنج را داخل میکسرریخته و پودر کنید. در ظرف مناسبی کره، پودر شکر، هل و وانیلرا با همزن برقی بزنید تا کرم و سبک شود. سپس نشاسته ذرت و 50 گرم از آرد سفید را به آن بیفزائید و با دست کمی مخلوط کنید. در آخر مخلوط پودر نارگیل و آرد ها را به آن اضافه نمائید و تا حدی مخلوط کنید که خمیر به روغن نیفتد. خمیر را داخل کیسه قرار دهید و به مدت چند ساعت در دمای محیط استراحت دهید.

مرحله سوم: قالب زدن و تزئین

در ادامه خمیر را بین دو کاغذ روغنی قرار داده و با وردنه به ضخامت نیم تا یک سانتیمتر پهن کنید خمیر را با قالبهای ریز شیرینی پزی، قالب زده و در سینی چرب نشدهبچینید. در نهایت پس از شکل دادن به خمیر و قرار دادن آن در سینی، شیرینی را مدتی در یخچال یا فریز قرار دهید، تا کاملا سرد شده و کره داخل آن سفت شود. سپس سینی را بلافاصله در فر قرار دهید. با این روش شیرینی پس از پخت، فرم خود را به خوبی حفظ می کند.

مرحله چهارم: پخت شیرینی مینیاتوری

در نهایت شیرینی را در فر 120 درجه سانتیگراد و به مدت 15 دقیقه بپزید. رنگ شیرینی نباید تغییر کند روی آنرا به دلخواه تزئین نمایید. میتوانید ازبریلو برای تزئین آن استفاده کنید. زمانی که شیرینی، را از فر خارج کردید، بگذارید داخل سینی کاملا خنک شود، سپس آن را با کاردک از سینی جدا کنید. در انتها لازم به یادآوری است که از روی هم چیدن شیرینی به مقدار زیاد در یک ظرف، خودداری کنید و البته به خاطر داشته باشید ظرف شیرینی را دور از نور خورشید و در محیط نسبتا خنک نگهداری کنید.


!
بررسی دانوما نشان می دهد برای پخت شیرینی خشک از سینی لبه کوتاهاستفاده نمایید و اندازه سینی را طوری انتخاب کنید تا زمانی که داخل فر گذاشته می شود، از هر طرف تا دیواره فر، حدود 10 سانتیمتر فاصله داشته باشد و حرارت به راحتی پخش شود.

نکات کلیدی

 • بررسی دانوما نشان می دهد چنانچه پودر شکر در معرض هوا قرار بگیرد به دلیل جذب رطوبت هوا، گلوله گلوله می شود که برای جلوگیری از آن می توان یک قاشق سرپر نشاسته داخل یک کیلو پودر شکرریخته و مخلوط کنید تا از گلوله ای شدن پودر شکر جلوگیری کند.
 • استفاده از عسل و شکرسرخ علاوه بر سلامتی، به دلیل خاصیت جذب رطوبت، در شیرینی های خشک، باعث ماندگاری بیشتر و تازه ماندن شیرینی می شود. همچنین باعث می شود که سطح شیرینی تیره تر گردد.

لغات و اصطلاحات

 • شیرینی مینیاتوری پسته ای: تهیه این شیرینی مانند شیرینی مینیاتوری است با این تفاوت که در آن از 50 گرم پودر پسته و به جای اسانس نارگیل از یک جهارم قاشق جایخوری هل سبز سائیده استفاده می شود. می توانید گلوله ای از خمیر به اندازه یک گردو برداشته و در دست گرد کنید. مهر چوبی را داخل آرد زده و روی آن فشار دهید سپس با قالب دیگری دور خمیر مهر خورده را قالب زده به طوری که اضافات آن گرفته و شیرینی زیباتر شود.
 • شیرینی مینیاتوری بادامی: تهیه این شیرینی مانند شیرینی مینیاتوری است با این تفاوت که در آن از 50 گرم پودر بادام و به جای اسانس نارگیل از چند قطره اسانس بادام استفاده می شود. می توانید از بریلو یا رویال آیسینگ برای تزئین روی شیرینی استفاده نمایید.
 • شیرینی مینیاتوری گردوئی: تهیه این شیرینی مانند شیرینی مینیاتوری است با این تفاوت که در آن از 50 گرم گردوی چرخ شدهو یک چهارم قاشق چایخوری دارچین و یک چهارم قاشق چایخوری زنجبیلاستفاده می شود. می توانید روی شیرینی را با آیسینگ شکر یا رویال آیسینگ تزئین نمایید.

منابع و ارجاعات

 

نظرات کاربران

1 دیدگاه در “مراحل و نکات تهیه شیرینی مینیاتوری

 1. عابدی گفت:

  چقدر قشنگن اینا. برای عید نوروز عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + نه =