عمومی در اعتقادی
image 1633967883

مراحل و نکات نماز جعفر طیار | به همراه تمام اذکار و ادعیه و ترجمه

1

مقدمه

نماز جعفر طَیّاریا نماز حَبْوه یا نماز تسبیح از نمازهای مستحب است که به صورت 2 نماز 2 رکعتی خوانده می‌شود و بهترین زمان برای بجا آوردن آن، آغاز روز جمعه است. به جهت اینکه پیامبر اکرم (ص) این نماز را پس از بازگشت جعفر بن ابی‌طالب از حبشه برای قدردانی به‌عنوان هدیه به او تعلیم داد، به آن نماز حَبوَه گفته می‌شود.

از فضایل و خواص نماز جعفر طیار که اکسیر اعظم و کبریت احمر لقب گرفته است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آمرزش گناهان
 • تسریع در امر ازدواج
 • برای برآورده شدن حاجات وکلیه کارهای مهم


!
توصیه شده تا گرفتن حاجت بر این نماز مداومت داشته باشید.

در این مطلب، مراحل و نکات کلیدی نماز حَبْوه یا نماز تسبیح (معروف به نماز جعفر طَیّار) ارائه می شود. امید است برای همراهان عزیز دانوما، توفیق انجام آن حاصل شده، ما را از دعای خیر و نظراتخود بهره مند سازند. شایان ذکر است جهت برآورده شدن حاجات، ادعیه و زیاراتی همچون دعای توسل، زیارت عاشورا، حدیث کساء وجهت آمرزش گناهان نماز توبه (نماز روزهای یکشنبه‌ ماه ذی القعده) که در یکشنبه همه ماه ها می توان خواند، توصیه می گردد.

پیش نیاز و ملزومات

 • وسایل نماز
 • مفاتیح الجنان یا هر کتاب دعایی که دربر دارنده دعاهای نماز جعفر طیار باشد.

مراحل اصلی

اول | گرفتن وضو

بجا آوردن تعقیبات نماز

در ابتدا همانند اکثریت نمازهای واجب و مستحب، لازم است وضو گرفته، غسل نموده و یا تیمم نمایید. برای آشنایی دقیقا با مراحل و احکام وضو گرفتن، انجام غسل یا تیمم کردن، به صفحه مربوطه در سایت مراجعه نمایید.

دوم | خواندن دو رکعت اول نماز جعفر طیار

2 رکعت اول نماز جعفر طَیّار را طبق روال زیر بجا می آورید:

 • نیت: ابتدا نیت 2 رکعت نماز جعفر طَیّار کرده و تکبیر بگویید.
 • رکعت اوّل: در رکعت اوّل بعد از حمد، سوره زِلزال را بخوانید.
 • رکعت دوم: در رکعت دوم بعد از حمد، سوره عادِیات را بخوانید.

لازم به ذکر است که باید در هر رکعت ذکر سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکبَرُ (تسبیحات اربعه) را به ترتیب زیر بخوانید:

 • پس از حمد و سوره: ۱۵ مرتبه
 • در رکوع و هنگام ایستادن پس از رکوع: هرکدام ۱۰ مرتبه
 • در سجده اول و پس از سجده اول: هرکدام ۱۰مرتبه
 • در سجده دوم و پس از سجده دوم: هرکدام ۱۰ مرتبه

در نهایت بعد از انجام رکوع و سجود، نماز را سلام بدهید.

سوم| خواندن دو رکعت دوم نماز جعفر طیار

2 رکعت دوم نماز جعفر طَیّار را نیز طبق روال زیر بجا می آورید:

 • نیت: بتدا نیت 2 رکعت نماز جعفر طَیّار کرده و تکبیر می گویید.
 • رکعت سوم: در رکعت سوم بعد از حمد، سوره نَصْر را بخوانید.
 • رکعت چهارم: در رکعت چهارم بعد از حمد، سوره توحید را بخوانید.

لازم به ذکر است که باید در هر رکعت ذکر سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکبَرُ (تسبیحات اربعه) را به ترتیب زیر بخوانید:

 • پس از حمد و سوره: ۱۵ مرتبه
 • در رکوع و هنگام ایستادن پس از رکوع: هرکدام ۱۰مرتبه
 • در سجده اول و پس از سجده اول: هرکدام ۱۰مرتبه
 • در سجده دوم و پس از سجده دوم: هرکدام ۱۰مرتبه

مستحب است در سجده دوم رکعت دوم، بعد از تسبیحات بگویید:

سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ الْوَقارَ، سُبْحانَ مَنْ تَعَطَّفَ بِالْمَجْدِ وَ تَكَرَّمَ بِهِ، سُبْحانَ مَنْ لَايَنْبَغِى التَّسْبِيحُ إِلّا لَهُ، سُبْحانَ مَنْ أَحْصى كُلَّ شَىْءٍ عِلْمُهُ، سُبْحانَ ذِى الْمَنِّ وَ النِّعَمِ، سُبْحانَ ذِى الْقُدْرَةِ وَ الْكَرَمِ، اللّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ بِمَعاقِدِ الْعِزِّ مِنْ عَرْشِكَ، وَ مُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ كِتابِكَ، وَ اسْمِكَ الْأَعْظَمِ وَكَلِماتِكَ التَّامَّةِ الَّتِى تَمَّتْ صِدْقاً وَ عَدْلاً، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ، وَ افْعَلْ بِى كَذا وَ كَذا.

ترجمه: پاک و منزه است آن‌که لباس توانمندی و بزرگ‌منشی در بر دارد، پاک و منزه است آن‌که به بزرگی مهر ورزد و به آن گرامی باشد، پاک و منزه است آن‌که پاکی جز برای او سزاوار نیست، پاک و منزه است آن‌که دانشش هر چیز را برشمارد، پاک و منزه است آن سرچشمه‌ی مهربانی و بخشش، پاک و منزه است آن دارای قدرت و بزرگواری‌، خدایا از تو خواستارم به‌حق بندها و گره‌گاه‌های شکوه عرشت و به‌حق نهایت مهرت که در کتابت آوردی و نام بزرگت و کلمات بی‌عیب و نقصت که در راستی و عدالت دارای کمال است، بر محمّد و خاندانش درود فرست و با من چنین و چنان کن (و بجاى کلمه کذا و کذا حاجات خود را از خدا درخواست کند)

در نهایت بعد از انجام رکوع و سجود، نماز را سلام بدهید.

چهارم | بجا آوردن تعقیبات نماز

یکی از یاران امام صادق (ع) به نام مفضل بن عمر روایت کرده است که روزی امام صادق (ع) را دیدم که نماز جعفر طیار خواندند و پس از نماز دست‌ها را بلند کردند و این دعا را خواندند و سپس فرمودند: ای مفضّل هرگاه تو را حاجت ضروری پیش آید نماز جعفر را بخوان و این دعا را قرائت کن و حاجتت را از خداوند بخواه که به خواست خدا برآورده می‌شود.

یَا رَبِّ یَا رَبِّ: به ‌اندازه‌ای که یک نفس اجازه دهد

ترجمه: اى پروردگار

یَا رَبَّاهُ یَا رَبَّاهُ: به‌ اندازه یک نفس

ترجمه: اى پروردگار

رَبِّ رَب: به‌ اندازه یک نفس

ترجمه: اى پروردگار

یَا اللّهُ یَا اللّهُ: به‌اندازه یک نفس

ترجمه: ای خدا

یَا حَیُّ یَا حَیُّ: به‌اندازه یک نفس

ترجمه: ای پاینده

یَا رَحِیمُ یَا رَحِیمُ: به‌اندازه یک نفس

ترجمه: ای رحیم و بخشنده

یَا رَحْمنُ یَا رَحْمنُ: 7 مرتبه

ترجمه: اى صاحب رحمت فراگیر

یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ: 7 مرتبه

ترجمه: ای مهربان

سپس بگو:

اللّهُمَّ إِنِّى أَفْتَتِحُ الْقَوْلَ بِحَمْدِكَ، وَ أَنْطِقُ بِالثَّناءِ عَلَيْكَ، وَ اُمَجِّدُكَ وَ لَا غَايَةَ لِمَدْحِكَ، وَ أُثْنِى عَلَيْكَ وَ مَنْ يَبْلُغُ غايَةَ ثَنَائِكَ وَ أَمَدَ مَجْدِكَ، وَ أَنَّى لِخَلِيقَتِكَ كُنْهُ مَعْرِفَةِ مَجْدِكَ، وَ أَىَّ زَمَنٍ لَمْ تَكُنْ مَمْدُوحاً بِفَضْلِكَ، مَوْصُوفاً بِمَجْدِكَ، عَوَّاداً عَلَى الْمُذْنِبِينَ بِحِلْمِكَ، تَخَلَّفَ سُكَّانُ أَرْضِكَ عَنْ طَاعَتِكَ، فَكُنْتَ عَلَيْهِمْ عَطُوفاً بِجُودِكَ، جَوَاداً بِفَضْلِكَ، عَوَّاداً بِكَرَمِكَ، يَا لَا إِلهَ إِلّا أَنْتَ الْمَنَّانُ ذُو الْجَلَالِ وَ الْإِكْرامِ.

ترجمه: خدایا! سخنم را با ستایش تو آغاز می‌کنم و با ثنای تو گویا می‌شوم و تو را به بزرگی می‌ستایم، درحالی‌که ستایشت پایانی ندارد و تو را سپاس می‌گویم، کیست آن‌که به نهایت سپاست و بلندای بزرگی‌ات برسد؟ آفریدگانت را چه رسد که به شناخت ژرفای عظمت تو دست یابند، چه زمانی بوده که به احسان و بخششت ستوده و به عظمتت موصوف نبودی، کدامین زمان بوده که با بردباری خویش پیاپی از گنه‌کاران درنگذشته باشی؟! ساکنان زمینت از فرمان‌برداری تو سرپیچی کردند، ولی تو با بخشش خویش بر آنان مهر ورزیدی، به احسان خود به آنان بخشیدی و به بزرگواری‌ات پی‌درپی به آنان روی کردی، ای که معبودی جز تو نیست، بخشایشگری که دارای بزرگی و رأفت و محبتی.

نکات کلیدی

برای برآورده شدن حاجت از امام صادق (ع) روایت شده: روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه را روزه بگیر و در آخر روز پنجشنبه به 10 مسکین، هر مسکینی یک مُدّ (به مقدار تقریبی 10 سیر) طعام به عنوان صدقه بده، و در آغاز روز جمعه غسل کن و به محال نمازت برو و نماز جناب جعفر را بخوان، آنگاه زانوها را برهنه کن و بر زمین بگذار و بگو:

يَا مَنْ أَظْهَرَ الْجَمِيلَ، وَ سَتَرَ الْقَبِيحَ، يَا مَنْ لَمْ يُؤاخِذْ بِالْجَرِيرَةِ، وَ لَمْ يَهْتِكِ السِّتْرَ، يَا عَظِيمَ الْعَفْوِ، يَا حَسَنَ التَّجَاوُزِ، يَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ، يَا بَاسِطَ الْيَدَيْنِ بِالرَّحْمَةِ، يَا صَاحِبَ كُلِّ نَجْوَى، وَ مُنْتَهَى كُلِّ شَكْوَى، يَا مُقِيلَ الْعَثَرَاتِ، يَا كَرِيمَ الصَّفْحِ، يَا عَظِيمَ الْمَنِّ، يَا مُبْتَدِئاً بِالنِّعَمِ قَبْلَ اسْتِحْقاقِهَا.

ترجمه: ای آن‌که زیبایی را آشکار سازی و زشتی را بپوشانی، ای آن‌که بندگان را بر خطایشان سرزنش نکنی و پرده حرمتشان را ندری، ای بزرگ در بخشش و نیکو درگذشت، ای که آمرزشت فراگیر و دستانت به مهر گشاده است، ای شنوای هر راز و سرانجام هر دادخواهی، ای که از لغزش‌ها درگذری، ای بزرگوار در چشم‌پوشی و گذشت، ای بزرگ بخشایشگر، ای آغازگر نعمت‌ها پیش از شایستگی بندگان.

سپس هر کدام از موارد زیر را 10 مرتبه ذکر کنید:

يَا رَبَّاهْ يَا رَبَّاهْ يَا رَبَّاهْ

ترجمه: اى پروردگار

يا اللّهُ يا اللّهُ يا اللّهُ

ترجمه: اى خدا

يا سيداهُ يا سيداهُ

ترجمه: اى سرور

يا مولاياهُ، يا مولاياهُ

ترجمه: ای مولا

يَا رَجَاءاهُ

ترجمه: اى امید

يَا غِيَاثَاهُ

ترجمه: ای پناه

يَا غَايَةَ رَغْبَتَاهُ

ترجمه: اى نهایت رغبت

يَا رَحْمنُ

ترجمه: اى صاحب رحمت فراگیر

يَا رَحِيمُ

ترجمه: اى مهربان

يَا مُعْطِىَ الْخَيْرَاتِ

ترجمه: اى عطابخش

صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ كَثِيراً طَيِّباً كَأَفْضَلِ مَا صَلَّيْتَ عَلى أَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ

ترجمه: درود فراوان و مطهر بر محمّد و خاندان محمّد فرست، همچون بهترین درودها که بر بنده اى از بندگان خود فرستى

و حاجت خود را بخواهید.


!
درباره‌ی روزه‌ی این 3 روز و بجا آوردن 2 رکعت نماز مستحب به هنگام ظهر روز جمعه، برای برآورده شدن حاجت، روایات بسیاری وارد شده است.

منابع و ارجاعات

 • کلیات مفاتیح الجنان، ترجمه شیخ حسین انصاریان
 • سایت ویکی شیعه
 • وبسایت های محتوایی حوزه اعتقادی و عبادی
 

نظرات کاربران

1 دیدگاه در “مراحل و نکات نماز جعفر طیار | به همراه تمام اذکار و ادعیه و ترجمه

 1. رفعتی گفت:

  همیشه تصور می کردم نماز جعفر طیار باید خیلی سخت باشه ولی حالا می بینم چندان سخت هم نیست. التماس دعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 3 =