درباره دانوما

از اینکه برای تبلیغ کسب و کار خود ما را انتخاب کرده اید بسیار مفتخریم. دانوما به عنوان مرجع فارسی مراحل و نکات انجام امور، به دلیل برخوردای از محتوای ساختارمند از نوع چگونگی، مخاطبان آن به فاز خرید نزدیک تر بوده و بازار هدف جذاب‌تری برای کسب و کارها و موسسات به شمار می روند.

!
وقت آن رسیده است که کارها را بهتر انجام دهید.

شکل گیری ایده دانوما

ارزش های کاری که ما که قصد داریم به بینش و فرهنگ کاری برای ما تبدیل شود شامل موارد زیر است:

 • اهمیت رشد و تعالی همگانی: ما به صورت جدی به رشد و تعالی مخاطبان و همکارانخود اهمیت می دهیم.
 • خوش اخلاقی و احترام در تعامل: ما موظفیم که در ارتباط با ذینفعان (مخاطبان، مشتریان و همکاران) با احترام و خوش رفتار برخورد کنیم.
 • تعهد و مسئولیت پذیری: تعهد نسبت به محدوده زمانی و کیفیت مورد توافق، برای ما اهمیت بالای دارد. تعهد بلندمدت در شرایط سخت معنا پیدا می کند.
 • درک شرایط دیگران: ما سعی می کنیم به شرایط و مفروضات دیگران را به درستی درک کنیم.
 • ارزش های معنوی: ارزش ها و خط قرمز های اخلاقی و سلیم همواره از دید ما ارزشمند خواهد بود.

ارزش های محوری دانوما

برخلاف بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپای امروزی، دانوما، بر اساس ترجمه و برگردان یک ایده خارجی شکل نگرفت بلکه از نمونه مشابه خارجی و داخلی، جهت راستی آزمایی و نهایی سازی، استفاده شد.

شکل گیری دانوما بر مبنای ترکیبی از یک نیاز (دانستن مراحل و نکات انجام امور) و دو محدودیت همه گیر اجتماعی (نگرانی از ارزیابی دیگران و عدم دسترسی به تجربیات مختلف) صورت گرفت که درواقع دغدغه اصلی بنیانگذاران دانوما بود. دانوما یک وبسایت محتوایی مرجع است که دانش انجام امور در حوزه های مختلف اداری، اجتماعی، اقتصادی، هنری، سیاسی، فرهنگی و غیره را ارائه می نماید. ایده اولیه دانوما در سال 95 در گروهی نوپا شکل گرفت اما به دلیل عدم همکاری اعضای آن گروه، نیازسنجی و تکامل آن بعد از 2 سال، در سال 97 با تغییراتی در تیم اولیه با سرپرستی محمدرضا آقازاده انجام شد. در نهایت از بهار 98 تولید و توسعه محتوای آن در دستور کار قرار گرفت. رونمایی اولیه سایت در زمستان 98 و پس از تغییرات در ترکیب تیم بنیانگذاران، در بهار و تابستان 99، وبسایت دانوما به لطف الهی به صورت عمومی معرفی شد.

ارزش آفرینی دانوما برای ذینفعان

ارزش آفرینی دانوما برای مخاطبان خود شامل موارد زیر است:

 • افزایش اثربخشی انجام کار: یعنی شما با محتوای دانوما به نتایج بهتری دست خواهید یافت.
 • افزایش کارایی انجام کار: شما براساس محتوای دانوما، با زحمت کمتر، راحتی و سرعت بیشتری امور خود را انجام خواهید داد.
 • رهایی از سردرگمی: دانوما به عنوان یک مشاور همیشگی و قابل دسترس، کنار شما خواهد بود تا بدانید از کجا باید یک کار را شروع کنید.
 • رهایی از ارزیابی دیگران: شاید برای شما سخت باشد که با توجه به جایگاه خود، درباره یک کار ساده مثل خرید بلیط هوپیما، خرید تلویزیون و مانند اینها، از دیگران سوال بپرسید. شاید نگرانید که تحت تعقیب ارزیابی های شدید دیگران قرار بگیرید.
 • ایجاد آرامش و فرصت برای رشد: ما اعتقاد داریم، دانوما با توجه به ارزشمندی های فوق، موجب آرامش مخاطب خواهد بود چراکه او را از دغدغه های روزمره برای انجام امور رها می کند.

مزیت دانوما

اگرچه در سطح بین المللی سایت wiki how و موارد مشابه وجود دارند، در داخل ایران نیز، در چند سال گذشته سایت های فارسی زبان نیز به صورت مشخص در این حوزه شروع به فعالیت کردند که محتوای اکثر آن ها درواقع ترجمه وبسایت ویکی هاو بود. که در نهایت به دلیل ماهیت سخت تولید محتوای مرحله محور کاربردی و البته بومی، تمام آنها پس از چند ماه، فعالیت خود را متوقف کردند. از طرفی تمامی سایت هایی که در دنیای چگونگی ها فعالیت می کنند، یا برخی از محتوای ایشان در این حوزه است، به نوعی رقیب ما محسوب می شوند.

مزیت اصلی دانوما نسبت به سایت های مشابه موارد زیر است:

 • ارائه محتوای ساختارمند مبتنی بر مراحل اجرایی، تاکید بر نکات (فوت های کوزه گری)
 • بومی بودن محتوا بر اساس شرایط ایران
 • جامعیت
 • در نهایت نوین بودن بسیاری از محتوای ارائه شده (پزشکی، حقوقی و موارد مشابه) است.

تمام محتوای اولیه دانوما بر اساس مشاوره تخصصی، بررسی اطلاعات اولیه(مطالعه میدانی) و بررسی اطلاعات ثانویه (محتوای موجود در وب، کتب و مجلات)، تهیه و پس از تحلیل و گردآوری، در قالب نهایی آماده ی بهره مندی مخاطبان عزیز ایرانی قرار گرفته است.

تیم دانوما

بنیانگذاران اصلی دانوما جمعی از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع و ام بی ای دانشگاه های سراسری کشور، در کنار مشاورین تخصصی که به دلیل آشنایی با نگاه فرآیند محور و برخورداری از دغدغه آموزش و انتقال دانش، سعی در توسعه و تعالی مرجع محتوای مرحله محور امور دارند.

همراهی شما

ما بدون شما، بی معنی است. این به این معنی است که بدون شک، در اولین قدم، اعتقاد ما بر یادگیری همگانی است. بنابراین صمیمانه از شما درخواست می کنیم در حوزه های زیر ما را یاری نمایید:

 • عضویت در سایت: شما با عضویت در سایت، دارای صفحه دانومای من خواهید بود. این قسمت به زودی در حال راه اندازی است. مزایای عضویت در سایت عبارت است از:
 • دسترسی به حوزه های مورد علاقه: در پنل کاربری خود می توانید حوزه های مطلوب خود را مشخص نموده و آخرین مقالات دیده نشده را بررسی نمایید.
 • دریافت امتیاز و جایگاه: بر اساس عملکرد (ارائه نظرات تایید شده و اشتراک گذاری محتوا)، امتیاز دریافت نموده و از خدمات دانوما بهره مند شوید
 • گواهی دانش انجام امور: در آزمون های دانوما که برای حوزه های خاص مانند اداری، حقوقی و … تعریف شده است شرکت کرده و گواهی مربوطه را دریافت نمایید.
 • ارائه نظرات موثر: لطفا تجربیات و دانسته های خود را در هر یک از امور با ما درمیان بگذارید. تجربیات ارزنده شما، علاوه بر اعمال امتیاز برای شما در سیستم، مبنایی برای بازنگری و اصلاح محتوا پس از بررسی توسط تیم دانوما خواهد بود.
 • اشتراک گذاری محتوا برای دیگران: اگر به این نتیجه رسیدید که دانوما می تواند برای دیگران مفید باشد، لطفا آن را برای دیگران به اشتراک بگذارید.
 • همکاری تخصصی با دانوما: برای اطلاع از شرایط، لطفا به صفحه همکاری با دانوما مراجعه نمایید.

!
دانوما مشاور همیشگی شما است.